Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Vřískot (2022)

V městečku Woodsboro se zase vraždí a zase za to může záhadný člověk v masce ve stylu slavného vyděšence z obrazu od Edvarda Muncha. To je také příležitost k tomu, aby se vrátili původní hrdinové a aby mohli místní nerdi rozumovat o hororu a o tom, co v hororu – který právě prožívají – v žádném případě nedělat.

Už od prvního dílu je Vřískot slavný tím, že je „meta“ – hlavní hrdinové přirovnávají svůj (fiktivní) život k fiktivním hororům a snaží se své roli budoucí oběti vraždícího maniaka vzdorovat. To však tvůrcům nestačilo, a tak nám v dalších dílech ještě naservírovali to, že se podle vražd z jedničky napsala (v tomto filmovém univerzu) kniha, podle ní se natočil film a později i dokonce celá hororová série. No a v pátém dílu to vypadá, že nový vrah pod maskou je fanouškem původních vražd a chce se vrátit ke kořenům. Chce udělat remake. Stejně jako opravdoví tvůrci tohoto filmu.

Konkrétně chce fiktivní zabiják i reální tvůrci udělat „requel“, což je úžasný termín, se kterým se ve filmu vytasí jedna postava. Requel je kombinací slov Remake (či reboot) a sequel (pokračování). Jedná se o momentálně oblíbený typ pokračování, který se nebojí brát hodně aspektů originálu a opakovat jednotlivé zápletky, ale přesto se jedná o pokračování příběhu, protože se předchozí děj v tom daném univerzu stal. To udělal například nový Halloween, ale také třeba nová trilogie Star Wars (Síla se probouzí je hodně podobná prvnímu Star Wars, Nové naději).

Vřískotu sázka na „requel“ vyšla. Vrátí se mnoho postav, a to velmi sympatickým způsobem. Je tu policajt Dewey, novinářka Gale, ale také jako jakýsi „duch v hlavě“ původní vrah z jedničky. Vše ve scénáři funguje.

O co ve filmu půjde, zjistíme už z první scény, která je reminiscencí na slavný telefonát od vraha v prvním filmu. Začíná se velmi podobně – a je to i postavami adresováno – ale průběh scény je postupně jiný. Zajímavé je, že děsivým telefonátem se Wes Craven, tvůrce Vřískotu jedničky, inspiroval filmem When a Stranger Calls (1979), který má také pokračování, v něm je také přesně tímto stylem zopakována úvodní scéna z předchozího snímku.

Na lince je vrah.

Vřískot nabízí přesně to, na co jsme z předchozích dílů zvyklý. Film není příliš strašidelný, sází spíše na občasnou brutalitu. Je v něm důraz na detektivní hádání, kdo je vrahem, což ale často končí absurdní pointou, takže tu nemáme opravdovou detektivku, ale spíš jen zábavný prvek filmu, v němž můžeme hádat, kdo z těch postav asi přijde s nějakým ujetým důvodem pro zabíjení. Opět tu také máme partu, která se baví o hororech a snaží se aplikovat jejich logiku na reálný život. Film se prostě nebere příliš vážně a pomrkává na fanoušky hororového žánru.

Tvůrci se na horory odkazují, očividně je mají rádi a baví je sem tam popírat nějaké to hororové klišé. Stejně tak je vidět, jak moc mají rádi sérii Vřískot. Nový Vřískot je až milostným dopisem prvnímu dílu.

Postavy jsou fajn a dostatečně zábavné. Něco je trochu retro, něco moderní a svěží. Je až šokující, jak všechno zaklaplo dohromady, jak tahle kombinace funguje, jak vše jede jako na drátkách.

Výsledkem je kvalitní horor s vynikajícím scénářem a pokračování Vřískotu, které zcela naplnilo svůj potenciál.

8/10

Režie: Matt Bettinelli-Olpin a Tyler Gillett

Hlavní role:
Neve Campbell jako Sidney Prescott
Courtney Cox jako Gale Weathers
David Arquette jako Dewey Riley
Jenna Ortega jako Tara Carpenter
Jack Quaid jako Richie Kirsch

Délka filmu: 114 minut

Buďte první! Přidejte komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *