Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Růže pro Algernon

Charlie Gordon je muž s nízkým IQ, který vypomáhá v pekárně a občas sní o tom, jak by bylo skvělé, kdyby byl chytrý a rozuměl knihám, anebo alespoň tomu, co se vypráví v bublinách jeho oblíbených komiksů. Toto přání se Charliemu splní, když na něm vědci úspěšně otestují průlomový zázračný lék. Avšak stejně jako u pokusné myši Algernon se dostavuje nejen úspěch, ale i tragické selhání.

Růže pro Algernon je nyní již klasickým sci-fi z 60. let. Jedná se o velmi smutný a provokativní román, v němž se zkoumá, jak se moderní svět vypořádává s mentálně postiženými. Charlie má v pekárně kamarády, ale postupně se ukazuje, že se mu někteří krutě vysmívají a využívají jeho blažené nevědomosti. V románu se také objevuje problematika toho, jak i vědci a psychologové, kteří se Charliemu snaží pomoci, ho občas nevnímají jako člověka, ale spíše jako nástroj pro splnění svých ambiciózních cílů.

Román ale není černobílý a ukazuje složitosti mezilidských vztahů. Charlieho inteligence nezadržitelně roste a s tím se mění jeho přístup k lidem. Nenechá se využívat, naopak někteří jeho kolegové jsou poníženi jeho inteligencí. Nejedná se však pouze o ty, kteří se mu přímo vysmívali (a často to možná mysleli „v dobrém“, brali to tak, že mu to nevadí – a ono mu to opravdu kvůli jeho retardaci vlastně nevadilo). Obecně je pro lidi náročné a vyčerpávající, když jsou ve společnosti někoho, kdo je výrazně inteligencí převyšuje. Někteří měli Charlieho jako „prosťáčka“ upřímně rádi (to představuje především postava učitelky Alice), ale ačkoliv jsou ve své podstatě dobrými lidmi, je pro ně těžké být najednou za ty hloupé.

Zajímavým aspektem knihy je také Charlieho navazování romantických vztahů. Zjistíme, že co se týče opačného pohlaví, má z dětství velmi traumatizující zážitek, ale nyní to vypadá, že díky své inteligenci a nově nabytému sebevědomí by se mu mohlo u žen dařit. Ukazuje se však, že ačkoliv inteligencí nyní převyšuje snad všechny lidi světa, sociálně je dost pozadu. Vrhá se tedy do několika romantických dobrodružstvích, ale žádné není takové, jaké by si představoval.

Růže pro Algernon klade různé zajímavé otázky a nejedná se o jednoduché sci-fi „co by kdyby“. Přesto je také kniha zábavně napsaná a přináší mnoho poutavých pasáží. Působivým dramatem je například zápletka, v níž se Charlie touží znovu se shledat se zbytkem své rodiny, aby jim ukázal, že je konečně chytrý, jak si jeho matka vždycky přála.

Vynikající dojemný román s kvalitní zápletkou.

9/10

Buďte první! Přidejte komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *